Za to, že doteraz je na Slovensku epidémia COVID-19 relatívne pod kontrolou a počet novozistených pozitívne testovaných prípadov rastie lineárne, vďačíme jednoznačne razantným krokom minulej vlády a disciplíne obyvateľov.
Veď cena za čo i jeden deň oneskorenia je vysoká – stačí sa pozrieť na Francúzsko, Belgicko o Taliansku ani nehovoriac; tam sa jasne ukázalo, že mierne obmedzenia a polovičaté opatrenia sú nedostatočné a nezabránia exponenciálnemu nárastu poctu nakazených a mŕtvych a krízovej situácii (nielen) v zdravotníctve.
Niektorí politici sa v uplynulých dňoch rozhorčovali nad tym, že sa na Slovensku málo testuje. Pritom podľa odborníka na virológiu zo SAV Borisa Kempu nemá veľký význam testovať ľudí, ktorí nemajú cestovateľskú anamnézu ani príznaky. U nás zatracované rýchlotesty používajú na screening vo väčšine európskych krajín paralelne s testovaním pomocou reaktívnej latky – na geneticky test idu napríklad ľudia, ktorí majú rýchlotest pozitívny.
Napokon, v zahraničí sa často netestujú ani ľudia s cestovateľskou anamnézou a príznakmi – ak niekto ochorie a je odôvodnene podozrenie, že je infikovaný koronavírusom, musí zostať 7 dni doma a otestujú ho iba ak dôjde k zhoršeniu stavu alebo sa dostavia komplikácie.
Nedostatok reakčnej testovacej latky na genetické testy a ochranného zdravotníckeho vybavenia je momentálne celosvetový problém, nielen slovenský. Denne o tom píšu noviny v celej EU.
Približne pred desiatimi dňami Belgicko objednalo a zaplatilo 1,2 milióna eur za dodávku ochranných rúšok firme z Turecka, ktoré napokon neprišli – ukázalo sa, že išlo o podvod zo strany dodávateľa. Pritom tam majú akútny nedostatok rúšok pre zdravotnícky personál prvého kontaktu, lebo na pokyn súčasnej ministerky zdravotníctva v roku 2019 bolo zničených 6 miliónov rúšok s respirátormi, ktoré štát nakúpil počas epidémie tzv. prasacej chrípky v roku 2009, pretože im končila záručná lehota a neboli nahradené novými. Samozrejme, je to tragická chyba, nikto však verejne ministerku nepranieroval ani nenavrhol jej odvolanie.
Deklarovaná snaha novej vlády bojovať proti koronavirusu je chvályhodná, je to však zároveň aj jej povinnosť. Možno by však bolo vhodné vniesť do jej politického diskurzu trochu korektnosti a keď už nie je vôľa uznať efektívnosť opatrení zavedených minulou vládou v prvých dňoch epidémie (uzavretie hraníc, 14 denná karanténa pre občanov prichádzajúcich zo zahraničia), aspoň ju verejne v tejto súvislosti nepranierovať.
K poslednému odstavcu:To by si Matovic, jeho ...
Celá debata | RSS tejto debaty