Založ si blog

Mesto slepých

Mesto Slepých

V nemenovanom meste sa istý muž vracia večer z práce a na križovatke  náhle oslepne  –  pred očami sa mu rozleje biela hmla, cez ktorú nič nevidí. Zakrátko už nie je sám, rovnako postihnutých je čoraz  viac a nákazlivá biela slepota, ktorá sa šíri obyčajným pohľadom sa rýchlo mení na epidémiu.

Nakazených úrady sústreďujú v karanténe – v narýchlo upravenom  bývalom blázinci, kde sú v totálnej izolácii od sveta, rodiny i priateľov a kde im základné životné potreby  zabezpečuje štát prostredníctvom  príslušníkov ozbrojených síl.

Počet  postihnutých neustále narastá, zaberajú ďalšie a ďalšie priestory,  postupne k nim pribudnú vojaci, ktorí im pôvodne nosili stravu,  lekári, ktorí ich liečili i  politici, ktorí mesto i celu situáciu súvisiacu s epidémiou riadili.

V neľudských podmienkach  obmedzeného životného priestoru v izolácii vychádzajú na povrch tie najtemnejšie  stránky ľudskej povahy. Medzi slepcami sa vytvorí gang zločincov a ten terorizuje ostatných, okráda ich o jedlo, ženy núti k prostitúcii.

Nákazlivá slepota sa obrovskou rýchlosťou šíri ďalej, izolácia už nemá žiadny význam, lebo oslepli  všetci – policajti, predavačky, príslušníci ozbrojených síl i dozorcovia vo väzniciach.   Napokon pred ňou neunikne nik – okrem manželky jedného z prvých pacientov – lekára,  ktorá je z nevysvetliteľných dôvodov voči chorobe imúnna, stratu zraku iba predstierala, aby mohla zostať  pri  svojom mužovi.

V meste zavládne totálny chaos a anarchia. Keď oslepne posledný zamestnanec z firmy distribuujúcej elektrickú energiu, v celom meste  v zhasnú svetla, výťahy aj s pasažiermi zastanú medzi poschodiami a premenia na oceľové rakvy (autor),  prestane fungovať klimatizácia, chladničky a mraziace boxy v supermarketoch. Násilie medzi potácajúcimi sa slepcami sa stupňuje, všade vládne chaos a agresivita, v obchodoch  nemá kto predávať, v nemocniciach liečiť, v uliciach dohliadať  na bezpečnosť a rešpektovanie pravidiel, všade,  sa rabuje  a slepci obsadzujú prázdne  domy i byty.

Tí, čo sa v panike pokúsili prekliate mesto opustiť kým ešte videli, sa ocitnú v pasci ešte skôr, ako aj ich postihne slepota. Ich autá zostanú bezmocne  stáť na mieste, kde im došiel benzín,  pretože na čerpacích staniciach nemá kto dopĺňať zásoby pohonných hmôt..

V najhoršom sa náhle ľudom začne vracať zrak, epidémia sa skončí, bývalí slepci premôžu zločincov a tým, čo prežili sa úplne zmení rebríček  životných hodnôt – sú odhodlaní začať odznova.

 

(Román Mesto slepých, portugalského spisovateľa a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru José Saramaga, (Slovart, 1999);  film:Fernando Meirelles, Ensaio sobre a Cegueira, 2008, Brazília

Noblesse oblige

28.03.2020

Od premiéra, najvyššieho predstaviteľa výkonnej moci v štáte sa očakáva zodpovednosť v konaní i vo vyjadrovaní. Od premiéra, najmä ak nie je politický nováčik sa očakáva, že je zorientovaný v poslaní, štruktúre a systéme fungovania štátnych inštitúcií, že pozná potreby krajiny, na čelo ktorej sa postavil. Očakáva sa od neho, že po nástupe do [...]

Pandémia a politika

27.03.2020

Za to, že doteraz je na Slovensku epidémia COVID-19 relatívne pod kontrolou a počet novozistených pozitívne testovaných prípadov rastie lineárne, vďačíme jednoznačne razantným krokom minulej vlády a disciplíne obyvateľov. Veď cena za čo i jeden deň oneskorenia je vysoká – stačí sa pozrieť na Francúzsko, Belgicko o Taliansku ani nehovoriac; tam sa [...]

VLÁDA: Rokovanie 7. schôdze vlády SR

Vláda schválila zákon o mimoriadnych opatreniach v zdravotníctve

02.04.2020 17:54

Po novom sa zakazuje počas krízovej situácie napríklad predávať osobný ochranný prostriedok kategórie FFP2.

Richard Sulík

Sulík: SR musí byť medzi prvými štátmi, ktoré dokážu využiť peniaze z EÚ

02.04.2020 17:46

Slovensko by malo dostať takmer 2,5 miliardy eur.

Robert Fico

Smer podá návrh na Ústavný súd pre sprístupňovanie dát operátormi

02.04.2020 16:50

Informoval o tom predseda strany Robert Fico. Priblížil, že 30 poslancov Smeru podpíše návrh na začatie konania pred ÚS SR. Žiadať budú aj pozastavenie účinnosti tohto zákona.

Štefan Harabin

Ústavný súd odmietol Harabinovu sťažnosť k výsledkom prezidentských volieb

02.04.2020 16:36

Podľa rozhodnutia ÚS bola prezidentka SR Zuzana Čaputová zvolená v súlade s Ústavou SR a zákonmi.

pandora

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3228x
Priemerná čítanosť článkov: 1076x

Autor blogu

Kategórie

Archív