Založ si blog

Vakcína ako politická zbraň

Nepredvídateľný premiér nám opäť ukázal, že robí politiku ‘inak’ a v prípade bleskového dovozu ruskej vakcíny Sputnik V sa naozaj môžeme nazdávať, že dôvodom bola nielen ochrana zdravia občanov, ale – a možno predovšetkým -on sám a jeho padajúce preferencie.
Následne sa však na vnútropolitickej scéne stalo čosi, čo čakal iba málokto a čo vyvoláva celý rad otázok:
Na protest proti dovozu vakcíny ešte v ten deň vystúpil z koalície vplyvný proeurópsky orientovaný poslanec a na druhy deň sa na tlačovej konferencii urazene ozval aj minister zahraničia, čim sa dovoz vakcíny zmenil na politickú kauzu s medzinárodným rozmerom a navyše ohrozil koalíciu viac ako petícia za referendum.
Minister zahraničia rozhorčene uviedol, že cela transakcia sa odohrala neštandardne za jeho chrbtom a je v rozpore s naším zahraničnopolitickým smerovaním, na ktorom on pracuje od nástupu do vlády, teda 11 mesiacov. Diplomaticky síce uznal kvalitu vakcíny, o ktorej sa už písalo v prestížnych lekárskych časopisoch, zároveň však varoval pred následkami jej použitia, pretože nebola registrovaná Európskou liekovou agentúrou a nediplomaticky si verbálne kopol do opozičného politika s priesvitným štítom na tvári. Dôvod k tejto reakcii dal pravdepodobne priamo premiér, ktorý – presne ako v kostumbristickom filme latinskoamerickej proveniencie – privítal prvú várku Sputnika V osobne na letisku, zatiaľ čo americkým vakcínam sa takej pocty nedostalo.
Minister zahraničia na tlačovke pôsobil naozaj rozrušene až nahnevane, ruskú vakcínu označil za prostriedok hybridnej vojny ohrozujúci našu bezpečnosť a verejne oznámil, že požiada troch najvyšších ústavných činiteľov o stretnutie, na ktorom mu majú potvrdiť kontinuitu zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. Dodal tiež, že sa ešte tento týždeň stretne s americkým ministrom zahraničia a dopredu upozornil, že stretnutie bolo dohovorené dávnejšie a v žiadnom prípade nejde o reakciu na tento politický faux pas. Pôsobil pritom ako študent, ktorý sa obáva skúšajúceho na nadchádzajúcej štátnici, od ktorej závisí jeho budúcnosť. Medzitým už nákup vakcín obhajoval aj premiér na tlačovej konferencii a prezidentka v rozhovore pre portál Politico síce uznala isté nedostatky v slovenských inštitúciách, potvrdila však naše smerovanie i naše záväzky.
Prečo je však zrazu toľko kriku a hystérie okolo nákupu vakcíny od krajiny, o ktorej sme síce vyhlásili, že je pre nás najväčšou bezpečnostnou hrozbou, ale nám ju predsa len predala, zatiaľ čo dodavky politicky nezávadných vakcín z krajín našich spojencov nám boli zredukované? Aký je rozdiel v zodpovednosti za prípadné negatívne následky v dôsledku podania neregistrovanej vakcíny a následkami po podaní vakcíny registrovanej, za ktorú však výrobca odmieta niesť akúkoľvek zodpovednosť?
Staré príslovie hovorí: Koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj. Politici v zákonodarných i exekutívnych orgánoch státu sú platení z našich daní.
Je normálne, aby politici, ktorých si platíme boli proti nákupu prostriedkov na záchranu životov spoluobčanov, vakcínu ideologizovali a považovali ju za geopolitickú zbraň? Je v poriadku, že minister zahraničia politizuje otázku súvisiacu s oblasťou, kde nemá žiadne kompetencie? Je normálne, že sa neozval, keď poslankyňa strany, ktorá ho nominovala do vlády vyhlásila, že občania nad 65 rokov nie sú ekonomicky prínosní pre štát a musia na vakcínu čakať – a keď štát získa vakcínu na vykrytie jej nedostatku namiesto toho, aby tento nákup ponal ako verejný záujem, on ho verejne odsúdi?
Pritom ako minister zahraničia iste vie, že Sputnikom očkujú aj v Argentine a San Marine a európska tlač píše, že EU bude vakcináciu touto vakcínou uznávať.

Stala sa vakcína Sputnik V geopolitickou zbraňou?

13.04.2021

Problémy s nedostatkom schválených vakcín má v súčasnosti nielen Slovensko a celá Európska únia, ale aj mnoho iných krajín sveta, pričom v niektorých z nich, napríklad v Brazílii je situácia doslova kritická. Denne tam na Covid-19 a jeho miestne mutácie zomierajú tisíce ľudí – doteraz zaznamenali vyše 300 000 obetí a registrovaná miera úmrtnosti na ochorenia v [...]

Sliepka, ktorá najviac kotkodáka, sa prvá predá.

17.02.2021

Hoci o Ezopovi a jeho skutočnej identite sa toho veľa nevie ani dnes, s trochou nadsadzky sa dá povedať, že jeho bájky, ktoré sú akousi esenciou životnej skúsenosti a múdrosti pozná takmer každé dieťa. Podľa rozšírenej legendy mal Ezop žít niekedy v 6. alebo 5. storočí pred naším letopočtom na ostrove Samos a od ideálu antickej krasy mal naozaj ďaleko: údajne bol [...]

Stredný (middle) manažment namiesto vlády

14.02.2021

V kurzoch o riadení ľudských zdrojov, ktoré vychádzajú z poznatkov psychológie, sociológie a ďalších vedných oborov zameraných na skúmanie jedinca v interakcii s kolektívom a spoločnosťou sa okrem iného môžete dozvedieť aj to, že kým v minulosti pri prijímaní do zamestnania – predovšetkým na pozície stredného manažmentu – sa najväčší dôraz kládol na [...]

USA, Rusko, torpédoborec, lode

NATO: Plán Ruska blokovať niektoré oblasti Čierneho mora je neoprávnený

16.04.2021 20:46

NATO vyzvalo Moskvu, aby zabezpečila voľný prístup do ukrajinských prístavov v Azovskom mori.

Eduard Heger

Heger sa stretol s americkou veľvyslankyňou, podporil užšie vzťahy s USA

16.04.2021 18:45

Heger tiež potvrdil záväzok slovenskej vlády bojovať proti korupcii, podporovať princípy právneho štátu doma aj vo svete, vyjadril aj porozumenie pre zavedenie sankcií USA voči Rusku.

Jan Hamáček / Andrej Danko /

Do Moskvy po Sputnik? Babiš je proti

16.04.2021 17:54

Český premiér Andrej Babiš nesúhlasí s ohlásenou cestou vicepremiéra, ministra vnútra a povereného šéfa rezortu diplomacie Jana Hamáčka do Moskvy. Hamáček chce v Rusku rokovať o vakcíne Sputnik V.

kolíková

Zmluvu k Sputniku by mali povinne zverejniť, uviedla Kolíková a Baťovú označila za „bielu vranu“

16.04.2021 17:14

„Informovala som o mojom stanovisku na vláde," zdôraznila ministarka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 25471x
Priemerná čítanosť článkov: 1698x

Autor blogu

Kategórie