Založ si blog

Sliepka, ktorá najviac kotkodáka, sa prvá predá.

Hoci o Ezopovi a jeho skutočnej identite sa toho veľa nevie ani dnes, s trochou nadsadzky sa dá povedať, že jeho bájky, ktoré sú akousi esenciou životnej skúsenosti a múdrosti pozná takmer každé dieťa.
Podľa rozšírenej legendy mal Ezop žít niekedy v 6. alebo 5. storočí pred naším letopočtom na ostrove Samos a od ideálu antickej krasy mal naozaj ďaleko: údajne bol nízkej postavy a snedej pleti, mal šišatú hlavu orámovanú kučeravými vlasmi a hustou bradou, široký nos, mäsité pery, v dôsledku skrivenej chrbtice dopredu vypúlené brucho, chrbát mu hyzdil veľký hrb a na dôvažok ešte aj koktal. Narodil sa ako otrok, podľa niektorých prameňov bol tráckeho alebo frýgického pôvodu a v priebehu života vystriedal viacerých pánov, zomrel však ako slobodný občan.
Raz, po prehratej bitke, v ktorej jeho pán zahynul, sa spolu s ostatnými dedinčanmi, čo prežili, dostal do nepriateľského zajatia. Najkrajšie ženy a dievčatá a najmocnejších mužov spomedzi zajatcov si medzi sebou rozdelili víťazi a ostatných odviedli na trh otrokov, kde ich ponúkali na predaj.
Väčšina otrokov bola zachmúrená a smutná, pretože vedeli, že ak si ich za istý čas nik nekúpi, vojaci ich jednoducho popravia, aby ich nemuseli zbytočne kŕmiť.
Ezop, vzhľadom na svoje nedostatky mal najmenšiu šancu, že si ho niekto vyberie, na rozdiel od ostatných otrokov ho však ani v takejto dramatickej situácii neopúšťala dobra nálada. Vykrikoval, smial sa a vtipkoval, čim pútal pozornosť nielen kupcov, ale aj celého širokého okolia.
Medzi záujemcami o kúpu lacného otroka bol aj správca majetku filozofa Xantosa z ostrova Samos. Vtipkujúci koktavý mrzák a jeho historky ho zaujali natoľko, že podišiel bližšie, precital si jeho meno na identifikačnej tabuľke a s neskrývaným záujmom mu polozil otázku:
– Počuj, Ezop, ako je možné, že títo zdraví, silní a urastení chlapi zotrvávajú v zajatí chmúrnych myšlienok, hoci majú oveľa väčšiu šancu, že si ich niekto kúpi ako ty, a ty sa tu na rozdiel od nich veselo smeješ a zabávaš?
Ezop zdvihol hlavu, zadíval sa správcovi do oči a odvetil:
– Vari nevieš, pane, že sliepka, ktorá najviac kotkodáka, sa prvá predá?
Správcovi sa jeho odpoveď zapáčila, chvíľu s nim ešte podiškuroval a nakoniec sa rozhodol, že ho pre Xantosa kúpi.
Ezop žil u filozofa ešte veľa rokov, dlhé hodiny spolu strávili v inšpiratívnych filozofických dišputách a za jeho bystrý úsudok, pohotovosť a múdrosť mu Xantos napokon daroval slobodu.
Keď po mnohých rokoch naplneného života nadišiel jeho posledný deň, dal si k lôžku zavolať správcu majetku s tým, že mu musí odovzdať dôležité tajomstvo. Správca prišiel, pristúpil k umierajúcemu Ezopovi a ten sa ho slabým hlasom spýtal, ci si pamätá na historku o kotkodákajúcej sliepke, ktorá sa najrýchlejšie predá. Správca prikývol a Ezop pokračoval:
-Vtedy som ti nepovedal celú pravdu, pretože som ešte nechcel zomrieť. Dnes som doputoval na koniec svojej cesty a môžem ti ju prezradiť. Cela pravda je, že sliepka, ktorá najviac kotkodáka sa síce predá prvá, neznamená to však, že bude znášať aj vajcia.

Videli svojich mŕtvych rodičov visieť na kvitnúcich marhuliach

25.04.2021

O týchto udalostiach svet najskôr dlho nevedel a potom, keď sa o nich už dozvedel, radšej sa o nich veľa nehovorilo, ba často priam zámerne mlčalo. Ľudia, ktorí ich zažili a boli svedkami všetkej tej hrôzy však nedokázali zabudnúť, a tí čo ich priamo prežili, si do konca života so sebou niesli ťarchu spomienok na hlad, chlad, fyzické utrpenie, ktoré im spôsobovali ich [...]

Stala sa vakcína Sputnik V geopolitickou zbraňou?

13.04.2021

Problémy s nedostatkom schválených vakcín má v súčasnosti nielen Slovensko a celá Európska únia, ale aj mnoho iných krajín sveta, pričom v niektorých z nich, napríklad v Brazílii je situácia doslova kritická. Denne tam na Covid-19 a jeho miestne mutácie zomierajú tisíce ľudí – doteraz zaznamenali vyše 300 000 obetí a registrovaná miera úmrtnosti na ochorenia v [...]

Vakcína ako politická zbraň

02.03.2021

Nepredvídateľný premiér nám opäť ukázal, že robí politiku ‘inak’ a v prípade bleskového dovozu ruskej vakcíny Sputnik V sa naozaj môžeme nazdávať, že dôvodom bola nielen ochrana zdravia občanov, ale – a možno predovšetkým -on sám a jeho padajúce preferencie. Následne sa však na vnútropolitickej scéne stalo čosi, čo čakal iba málokto a čo vyvoláva celý [...]

Očkovanie / Koronavírus / Covid /

Slovensko je piate v prepočte obetí koronavírusu za posledné dva týždne

07.05.2021 12:32

V počte obetí na jeden milión obyvateľov za posledné dva týždne je Slovensko na piatom mieste, prvé bolo Maďarsko.

Mária Patakyová

Ombudsmanka skritizovala pandemické opatrenia. Poslanci jej správu odmietli

07.05.2021 11:38

Parlament neschválil správu ombudsmanky, v ktorej kritizovala pandemické opatrenia, ktoré zasiahli do ľudských práv a slobôd.

Mária Kolíková, Igor Matovič, Eduard Heger, parlament

Matovič váha s podporou Kolíkovej. Pre jej brata

07.05.2021 11:22, aktualizované: 14:56

Klub OĽANO zaujímalo obstarávanie v súvislosti s budovou, kde sídli rezort ministerky Kolíkovej. Nevedela, že tam bol zapojený aj spoločník jej brata.

Kriminalna policia

Pozrite si ako vyzerá nelegálny tabak za milión eur

07.05.2021 11:02

Ministerstvo financií a Kriminálny úrad finančnej správy zverejnili na svojich sociálnych sieťach video priamo zo záchytu veľkého množstva tabaku pri akcii Sušina.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 29759x
Priemerná čítanosť článkov: 1860x

Autor blogu

Kategórie