Založ si blog

Vakcína ako politická zbraň

Nepredvídateľný premiér nám opäť ukázal, že robí politiku ‘inak’ a v prípade bleskového dovozu ruskej vakcíny Sputnik V sa naozaj môžeme nazdávať, že dôvodom bola nielen ochrana zdravia občanov, ale – a možno predovšetkým -on sám a jeho padajúce preferencie.
Následne sa však na vnútropolitickej scéne stalo čosi, čo čakal iba málokto a čo vyvoláva celý rad otázok:
Na protest proti dovozu vakcíny ešte v ten deň vystúpil z koalície vplyvný proeurópsky orientovaný poslanec a na druhy deň sa na tlačovej konferencii urazene ozval aj minister zahraničia, čim sa dovoz vakcíny zmenil na politickú kauzu s medzinárodným rozmerom a navyše ohrozil koalíciu viac ako petícia za referendum.
Minister zahraničia rozhorčene uviedol, že cela transakcia sa odohrala neštandardne za jeho chrbtom a je v rozpore s naším zahraničnopolitickým smerovaním, na ktorom on pracuje od nástupu do vlády, teda 11 mesiacov. Diplomaticky síce uznal kvalitu vakcíny, o ktorej sa už písalo v prestížnych lekárskych časopisoch, zároveň však varoval pred následkami jej použitia, pretože nebola registrovaná Európskou liekovou agentúrou a nediplomaticky si verbálne kopol do opozičného politika s priesvitným štítom na tvári. Dôvod k tejto reakcii dal pravdepodobne priamo premiér, ktorý – presne ako v kostumbristickom filme latinskoamerickej proveniencie – privítal prvú várku Sputnika V osobne na letisku, zatiaľ čo americkým vakcínam sa takej pocty nedostalo.
Minister zahraničia na tlačovke pôsobil naozaj rozrušene až nahnevane, ruskú vakcínu označil za prostriedok hybridnej vojny ohrozujúci našu bezpečnosť a verejne oznámil, že požiada troch najvyšších ústavných činiteľov o stretnutie, na ktorom mu majú potvrdiť kontinuitu zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. Dodal tiež, že sa ešte tento týždeň stretne s americkým ministrom zahraničia a dopredu upozornil, že stretnutie bolo dohovorené dávnejšie a v žiadnom prípade nejde o reakciu na tento politický faux pas. Pôsobil pritom ako študent, ktorý sa obáva skúšajúceho na nadchádzajúcej štátnici, od ktorej závisí jeho budúcnosť. Medzitým už nákup vakcín obhajoval aj premiér na tlačovej konferencii a prezidentka v rozhovore pre portál Politico síce uznala isté nedostatky v slovenských inštitúciách, potvrdila však naše smerovanie i naše záväzky.
Prečo je však zrazu toľko kriku a hystérie okolo nákupu vakcíny od krajiny, o ktorej sme síce vyhlásili, že je pre nás najväčšou bezpečnostnou hrozbou, ale nám ju predsa len predala, zatiaľ čo dodavky politicky nezávadných vakcín z krajín našich spojencov nám boli zredukované? Aký je rozdiel v zodpovednosti za prípadné negatívne následky v dôsledku podania neregistrovanej vakcíny a následkami po podaní vakcíny registrovanej, za ktorú však výrobca odmieta niesť akúkoľvek zodpovednosť?
Staré príslovie hovorí: Koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj. Politici v zákonodarných i exekutívnych orgánoch státu sú platení z našich daní.
Je normálne, aby politici, ktorých si platíme boli proti nákupu prostriedkov na záchranu životov spoluobčanov, vakcínu ideologizovali a považovali ju za geopolitickú zbraň? Je v poriadku, že minister zahraničia politizuje otázku súvisiacu s oblasťou, kde nemá žiadne kompetencie? Je normálne, že sa neozval, keď poslankyňa strany, ktorá ho nominovala do vlády vyhlásila, že občania nad 65 rokov nie sú ekonomicky prínosní pre štát a musia na vakcínu čakať – a keď štát získa vakcínu na vykrytie jej nedostatku namiesto toho, aby tento nákup ponal ako verejný záujem, on ho verejne odsúdi?
Pritom ako minister zahraničia iste vie, že Sputnikom očkujú aj v Argentine a San Marine a európska tlač píše, že EU bude vakcináciu touto vakcínou uznávať.

Videli svojich mŕtvych rodičov visieť na kvitnúcich marhuliach

25.04.2021

O týchto udalostiach svet najskôr dlho nevedel a potom, keď sa o nich už dozvedel, radšej sa o nich veľa nehovorilo, ba často priam zámerne mlčalo. Ľudia, ktorí ich zažili a boli svedkami všetkej tej hrôzy však nedokázali zabudnúť, a tí čo ich priamo prežili, si do konca života so sebou niesli ťarchu spomienok na hlad, chlad, fyzické utrpenie, ktoré im spôsobovali ich [...]

Stala sa vakcína Sputnik V geopolitickou zbraňou?

13.04.2021

Problémy s nedostatkom schválených vakcín má v súčasnosti nielen Slovensko a celá Európska únia, ale aj mnoho iných krajín sveta, pričom v niektorých z nich, napríklad v Brazílii je situácia doslova kritická. Denne tam na Covid-19 a jeho miestne mutácie zomierajú tisíce ľudí – doteraz zaznamenali vyše 300 000 obetí a registrovaná miera úmrtnosti na ochorenia v [...]

Sliepka, ktorá najviac kotkodáka, sa prvá predá.

17.02.2021

Hoci o Ezopovi a jeho skutočnej identite sa toho veľa nevie ani dnes, s trochou nadsadzky sa dá povedať, že jeho bájky, ktoré sú akousi esenciou životnej skúsenosti a múdrosti pozná takmer každé dieťa. Podľa rozšírenej legendy mal Ezop žít niekedy v 6. alebo 5. storočí pred naším letopočtom na ostrove Samos a od ideálu antickej krasy mal naozaj ďaleko: údajne bol [...]

Očkovanie / Koronavírus / Covid /

Slovensko je piate v prepočte obetí koronavírusu za posledné dva týždne

07.05.2021 12:32

V počte obetí na jeden milión obyvateľov za posledné dva týždne je Slovensko na piatom mieste, prvé bolo Maďarsko.

Mária Patakyová

Ombudsmanka skritizovala pandemické opatrenia. Poslanci jej správu odmietli

07.05.2021 11:38

Parlament neschválil správu ombudsmanky, v ktorej kritizovala pandemické opatrenia, ktoré zasiahli do ľudských práv a slobôd.

Mária Kolíková, Igor Matovič, Eduard Heger, parlament

Matovič váha s podporou Kolíkovej. Pre jej brata

07.05.2021 11:22, aktualizované: 15:17

Klub OĽANO zaujímalo obstarávanie v súvislosti s budovou, kde sídli rezort ministerky Kolíkovej. Nevedela, že tam bol zapojený aj spoločník jej brata.

Kriminalna policia

Pozrite si ako vyzerá nelegálny tabak za milión eur

07.05.2021 11:02

Ministerstvo financií a Kriminálny úrad finančnej správy zverejnili na svojich sociálnych sieťach video priamo zo záchytu veľkého množstva tabaku pri akcii Sušina.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 29761x
Priemerná čítanosť článkov: 1860x

Autor blogu

Kategórie