Založ si blog

Nie je hoax ako hoax.

Asi pred 17 rokmi, počas študijného pobytu v jednej z krajín EU som v predajni časopisov zazrela obálku istého týždenníka s fotografiou známej  kanadskej speváčky  s veľkým nápisom „Céline Dion statočne  bojuje s rakovinou”. Keďže nešlo o bulvárny plátok, ale skôr o spoločenský týždenník vyššej úrovne, zabalený v igelite spolu s darčekom, rozhodla som sa, že si ho aj napriek nie celkom nízkej cene kúpim.

Keď už bol môj, netrpezlivo a  som roztrhla obal a rýchlo  s obavami hľadala článok o mojej obľúbenej speváčke. Po jeho  prečítaní mi odľahlo, no zároveň som sa cítila oklamaná. Celý článok totiž pojednával o známej skutočnosti – rakovine kože jej manžela, o ktorého sa Céline vzorne starala.

Céline Dion  teda naozaj zvádzala boj s rakovinou, avšak nie svojou, ako to evokoval titulok, ale   –  svojho manžela. V tomto prípade nešlo síce o číre klamstvo alebo hoax, ale o komunikačnú stratégiu autora a redakcie, hraničiacu s manipuláciou,  ktorej cieľom bolo vďaka z kontextu vytrhnutej a vypichnutej informácii zvýšiť odbyt týždenníka a zisk vydavateľského domu. V tej dobe som tomuto triku naletela, pretože u nás takáto prax ešte nebola taká okatá a možno ani rozšírená.

Odvtedy ubehli roky a dnes mám pocit, že už aj u nás ide o bežný trik, a to  nielen v prípade komentárov (kde sa istý subjektivizmus ci hyperbolizácia v súlade s profilom autora či orientáciou média, pre ktoré píše, do istej miery aj  očakáva), ale sú pomerne časté v novinách, všeobecne považovaných za seriózne a mienkotvorné.

Často pritom nejde doslova o klamstvá a evidentné hoaxy, ale napríklad o neúplné alebo čiastkové  informácie,  niekedy vytrhnuté z kontextu, prípadne zvolené a interpretované selektívne,  v súlade s komunikačným zámerom autora, ktorým môže byt snaha edukovať  čitateľa, presvedčiť ho ale aj ovplyvniť pri tvorbe vlastných názorov.

Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že s takýmto účelovým výberom informácií som sa stretla v niektorých článkoch,  zvyčajne nazvaných „Čo  treba vedieť o…”, alebo „Desať otázok a odpovedí na tému XY”. Je mi jasné že poslaním novín nie je  publikovať vyčerpávajúce   vedecké  alebo politické informácie a poskytovať kompletnú dokumentáciu k istej téme,  avšak takéto školácky formulované otázky a svojím spôsobom kategorické odpovede už vopred vo väčšej či menšej miere  čitateľa ovplyvňujú a orientujú ho smerom k istému navodenému vnímaniu faktov. (Ja osobne si najradšej otázky formulujem sama a odpovede na tiež hľadám sama a z viacerých zdrojov).

V posledných dňoch ma v slovenských médiách zaujali dva články- jeden publikovaný v regionálnej prílohe denníka SME  – MY s  hrubo vytlačeným názvom  „Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi“ (https://myhornanitra.sme.sk/c/22576930/policia-patra-po-lubosovi-blahovi.html).  Hoci po otvorení článku sa ukázal   menšími písmenami vytlačený podtitul doplňujúci prvotnú informáciu v tom zmysle, že hľadaný Ľuboš Blaha je z Hornej Nitry, väčšine bežných čitateľov meno v hlavnom titule  ihneď evokovalo ľavicového  politika a nekonvenčného glosátora politickej situácie, Ľuboša Blahu. Otázkou zostava, či v tomto prípade išlo o náhodu alebo o zámer.

Dnes ma zas na portáli Aktuality.sk upútal komentár s bombastickým názvom „Pellegrini už myslí na budúcu vládu: odmieta Smer a podáva ruku Sulíkovi a Kollárovi”( https://www.aktuality.sk/clanok/857219/pellegrini-uz-mysli-na-buducu-vladu-odmieta-smer-a-podava-ruku-sulikovi-a-kollarovi/).

Názov teda evokuje ústretové gesto Pellegriniho – podanie ruky ako znak vôle k prípadnej budúcej spolupráci s dvoma z členov súčasnej koalície, čo je, vzhľadom na súčasnú situáciu dosť šokujúce. Po prečítaní článku však zistíme, že ide  v podstate o banálnu analýzu  súčasného  rozloženia politických síl, kladúcu doraz na politickú izolovanosť Smeru a nikde sa  neuvádza konkrétny ústretový krok Pellegriniho k dvom subjektom  súčasnej vládnej koalície tak, ako je uvedený v nadpise. V závere článku este zaznievajú špekulatívne  úvahy  politológa o eventuálnej  situácii po voľbách, avšak aj samotný autor článku  upozorňuje, že tie sa majú konať až v roku 2024, aj keď  tu je snaha Pellegriniho zorganizovať petíciu za referendum o predčasných voľbách.

Je evidentné, že názov  článku vôbec nekorešponduje s jeho obsahom, a vzhľadom na aktuálny politicko-spoločenský kontext, keď Pellegriniho strana Hlas je jasným favoritom prieskumov verejnej mienky, zatiaľ čo koaličné strany až na výnimku podporu voličov výrazne strácajú, priam šokuje.

Keďže je všeobecne známe že v súčasnej záľahe informácií ľudia  často nemajú čas čítať celé články a  uspokoja sa len s názvom, pripadne rýchlym prebehnutím obsahu, takýto názov môže  v  čitateľoch sympatizujúcich s Pellegrinim a jeho stranou  vyvolať negatívne emócie, nevôľu respektíve až  pocit zrady a tomu zodpovedajúce reakcie. Ukázalo sa to aj v diskusii, tak na samotnom portáli Aktualít, ale najmä na Facebooku, kde mnohí nahnevaní čitatelia vyjadrujú svoje sklamanie z Pellegriniho a rozhorčene oznamujú, že ho za takýchto okolnosti  podporovať ani voliť nebudú. Pomerne málo autorov komentov  si uvedomilo rozpor medzi názvom a obsahom článku i jeho možný potenciál negatívne ovplyvniť verejnosť –  v neprospech populárneho  Pellegriniho.

Je zrejmé, že na základe takýchto dvoch článkov  nemožno vyvodzovať žiadne zovšeobecňujúce závery, avšak ak názov článku vzhľadom na jeho obsah pôsobí skôr ako hoax, osobne to nepovažujem za prejav novinárskej profesionality.

Ak však bolo autorovým cieľom negatívne ovplyvniť Pellegriniho podporovateľov,  tak sa mu to nesporne podarilo.

Sliepka, ktorá najviac kotkodáka, sa prvá predá.

17.02.2021

Hoci o Ezopovi a jeho skutočnej identite sa toho veľa nevie ani dnes, s trochou nadsadzky sa dá povedať, že jeho bájky, ktoré sú akousi esenciou životnej skúsenosti a múdrosti pozná takmer každé dieťa. Podľa rozšírenej legendy mal Ezop žít niekedy v 6. alebo 5. storočí pred naším letopočtom na ostrove Samos a od ideálu antickej krasy mal naozaj ďaleko: údajne bol [...]

Stredný (middle) manažment namiesto vlády

14.02.2021

V kurzoch o riadení ľudských zdrojov, ktoré vychádzajú z poznatkov psychológie, sociológie a ďalších vedných oborov zameraných na skúmanie jedinca v interakcii s kolektívom a spoločnosťou sa okrem iného môžete dozvedieť aj to, že kým v minulosti pri prijímaní do zamestnania – predovšetkým na pozície stredného manažmentu – sa najväčší dôraz kládol na [...]

Testovanie sa skončilo, nech žije automat

06.02.2021

Keďže prírastky pozitívne testovaných na Covid-19 počas prvých 3 januárových týždňov prísnejšieho lockdownu klesali, bolo nutné pristúpiť k celoplošnému skríningu, ktorý sa osvedčil už na jeseň a v priebehu niekoľkých týždňov nielenže spoľahlivo zvýšil počet nových prípadov, odôvodnil predĺženie núdzového stavu a odbyt remdesiviru ale ako bonus naplnil i [...]

Rusko Petrohrad

Väčšina Rusov si myslí, že koronavírus je biologická zbraň

01.03.2021 23:19

Prieskum tiež ukázal, že počet Rusov ochotných zaočkovať sa klesol z 38 percent v decembri na 30 percent.

Róbert Mudronček ZVJS

Po Ivanovi, ktorý odstúpil kvôli Lučanského smrti, povedie ZVJS Mudronček

01.03.2021 23:00

Doterajší riaditeľ väznice v Ilave Róbert Mudronček sa vracia na čelo ZVJS, kde pôsobil už za vlády Ivety Radičovej.

Filip Šuran

Novela o vysokých školách? Vznikla za zatvorenými dverami

01.03.2021 22:43

V utorok sa majú zástupcovia vysokých škôl a študentov stretnúť s ministrom školstva. Témou rozhovorov bude novela vysokoškolského zákona. Výhrady majú zástupcovia škôl aj študenti.

Košice premiér vakcína Sputnik

Smer: Nátlakom sme prispeli k nákupu Sputniku. Raši hovorí o núdzovom riešení

01.03.2021 18:46

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 21073x
Priemerná čítanosť článkov: 1621x

Autor blogu

Kategórie