Založ si blog

Noblesse oblige

Od premiéra, najvyššieho predstaviteľa  výkonnej moci v štáte  sa očakáva zodpovednosť v konaní i vo vyjadrovaní.

Od premiéra, najmä ak nie je politický nováčik sa očakáva, že je zorientovaný v poslaní, štruktúre a systéme fungovania štátnych inštitúcií, že pozná  potreby krajiny, na čelo ktorej sa postavil.

Očakáva sa od neho,  že po nástupe do funkcie bude  vedieť, kde je jeho miesto, aká je jeho moc a aké povinnosti, mu z nej vyplývajú. Že bude schopný koordinovať a usmerňovať činnosť štátnych úradov, zabezpečovať kontinuitu riadenia štátu a prijímať rozhodnutia v záujme všetkých občanov, lebo povinnosťou premiéra je byť premiérom všetkých občanov, nielen menšiny, ktorá ho volila.

Povinnosťou premiéra  je upokojovať občanov a nie vyvolávať napätie,  spájať ich a nie rozdeľovať,  hľadať konsenzus a nie podnecovať nenávisť. Vyraz mediálny lynč by mal zo svojho slovníka vyradiť, lebo sa môže vrátiť ako bumerang.

Jeho povinnosťou je rešpektovať pravidlá politickej kultúry,  hovoriť  pravdu a nemanipulovať.  Z úcty k partnerom, k podriadeným, k štátu, na čelo ktorého sa postavil, predovšetkým však z úcty k  občanom.

Premiér si musí uvedomiť,  že už nie je obyčajný človek,  aj keby sa tak cítil. Mal by mať preto rešpekt k  funkcii, ktorú dočasne zastáva a prijať zodpovednosť, ktorá z nej vyplýva.

Ak v čase, keď nebol premiérom mohol povedať čo mu napadlo, vyzuť  a obuť sa kde sa mu zachcelo, ako premiér si to už  dovoliť nemôže, pretože riskuje nielen zosmiešnenie svojej vlastnej osoby, ale aj  dehonestáciu úradu, ktorý mu bol zverený – na dobu určitú.

Od premiéra dnes nikto neočakáva, že bude osobne vykonávať kontroly v štátnych úradoch, riadiť  ministerstvá,  prisvojovať si kompetencie orgánov činných v trestnom konaní. Práve naopak, on by mal vedieť vnímať veci komplexne, mat víziu do budúcnosti  a na jej základe v určovať vládne priority a  delegovať úlohy.

 

Ak doteraz premiérovi nedošlo, že on sám všetko robiť nemôže, malo by ho na to upozorniť jeho najbližšie okolie. Lebo dnes ide o veľa, o životy, o prácu, o ľudí a ich budúcnosť.

Pandémia a politika

27.03.2020

Za to, že doteraz je na Slovensku epidémia COVID-19 relatívne pod kontrolou a počet novozistených pozitívne testovaných prípadov rastie lineárne, vďačíme jednoznačne razantným krokom minulej vlády a disciplíne obyvateľov. Veď cena za čo i jeden deň oneskorenia je vysoká – stačí sa pozrieť na Francúzsko, Belgicko o Taliansku ani nehovoriac; tam sa [...]

Mesto slepých

26.03.2020

Mesto Slepých V nemenovanom meste sa istý muž vracia večer z práce a na križovatke náhle oslepne – pred očami sa mu rozleje biela hmla, cez ktorú nič nevidí. Zakrátko už nie je sám, rovnako postihnutých je čoraz viac a nákazlivá biela slepota, ktorá sa šíri obyčajným pohľadom sa rýchlo mení na epidémiu. Nakazených úrady sústreďujú v karanténe [...]

luxemburg, Michel barnier

Vyjednávač EÚ pre brexit Barnier obvinil Britániu, že neplní včas svoje záväzky

31.05.2020 21:21

Varoval, že ak v tom bude pokračovať, k vzájomnej pobrexitovej obchodnej dohode nedôjde.

casino,petržalka, D2, dialnica na Budapesť, kitssee

Hasiči zasahujú pri nehode štyroch áut na rýchlostnej ceste R3

31.05.2020 20:33

Vo vozidlách sa nachádzalo 11 účastníkov, z toho tri maloleté osoby.

pocasie-1-6-2020

Jún sa poriadne rozfúka. Čo porobí s teplotami?

31.05.2020 18:39

Prvé júnové dni sa budú vyznačovať premenlivosťou, aj veterným počasím. Čo to všetko spraví s teplotami?

Heinz-Christian Strache

Voči expredsedovi rakúskej FPÖ Strachemu sa objavili ďalšie podozrenia z korupcie

31.05.2020 18:37

Podozrenia vyšli najavo po preskúmaní chatových konverzácií v jeho mobilnom telefóne.

pandora

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3723x
Priemerná čítanosť článkov: 1241x

Autor blogu

Kategórie

Archív