V sedemdesiatych rokoch minulého storočia koloval na Slovensku vtip o sovietskom novinárovi, ktorý sprevádzal svojho amerického kolegu po Moskve. Keď prišli k hlavnej železničnej stanici, sovietsky novinár hrdo vyhlásil:
– Tadiaľto, zo severu na juh prechádza každú minútu vlak, plne naložený drevom a z východu na západ iný vlak, naložený železnou rudou.
Americky novinár uznanlivo pokýve hlavou, chvíľu pozerá na hodinky a po desiatich minútach povie:
– Už prešlo 10 minút a ešte som žiadny vlak nevidel.
Sovietsky kolega mu pohotovo odpovie:
– A u vás zas bijú černochov!
Po zahliadnutí dnešnej diskusnej relácie STV 1 O 5 minút dvanásť medzi ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) a poslancom Ľubomírom Petrákom (Smer) sa priam natíska konštatovanie, že keď dochádzajú argumenty, nastupuje demagógia a subjektívne narábanie s faktami. K nim sa minister Naď uchyľoval pri väčšine legitímnych, avšak nepríjemných otázok, spochybňujúcich celoplošné testovanie občanov Slovenska.
Pre ilustráciu uvediem iba niekoľko najflagrantnejších propagandistických, no nepresných výrokov ministra obrany, teda predstaviteľa súčasnej vlády a jedného z protagonistov pomerne kontroverzného “dobrovoľného” celoplošného testovania občanov SR:
1. Na margo poznámky poslanca Petráka ohľadne nízkej presnosti použitých testov minister sebavedome zopakoval vládnu mantru, že pri celoplošnom testovaní sa nimi zachytia tí infikovaní, ktorí majú najväčšiu nálož vírusu a sú najinfekčnejší.
Pritom na utorkovej tlačovej besede po stretnutí s prezidentkou špičkový odborník, virológ Boris Klempa výslovne upozornil, že antigénový test nedokáže určiť mieru infekčnosti pozitívne testovaných nositeľov vírusu, a viacerí odborníci poukázali na fakt, že aj negatívne antigénnym testom testovaný človek môže byt v skutočnosti infikovaný.
2. Na argument predstaviteľa Smeru o predraženom nákupe antigénových testov a podozrenie z korupčného správania sa predstaviteľov vlády, ktoré nebolo vyvrátené, minister pohoršene reagoval v tom zmysle, že je nemiestne spájať nákup testov so školou do ktorej chodia premiérove deti, neuviedol však žiadny dôkaz ani vecný argument, ktorým by podozrenie z korupcie vyvrátil.
3. Prebiehajúcu ‘operáciu’ minister hájil aj odvolaním sa na predsedu Rady EU Charlesa Michela a predsedníčku Európskej komisie Ursulu Von der Leyenovu, ktorí údajne masové testovanie podporili.
Vypočula som si tlačovú besedu oboch predstaviteľov na zaver minulotýždňového video samitu a musím povedať, že CH. Michel síce hovoril a zvýšení a zlepšení testovania, ale ani raz nespomenul celoplošné testovanie. U. Von der Leyenova síce použila vyraz masívne testovanie, na ktoré EU vyčlenila 100 miliónov, avšak už z tejto sumy vyplýva, že nemôže ísť o celoplošné testovanie. Veď len na nákup testov pre celoplošné testovanie takej malej krajiny ako Slovensko vláda SR vynaložila takmer polovicu tejto sumy – a EU ma vyše 440 miliónov obyvateľov. (Predsednícka EK okrem iného vo svojom prejave uviedla i to, že je potrebne spoločne zhromažďovať a vyhodnocovať údaje a komunikovať tak, aby sa vyhlo konfliktnému a zmätočnému informovaniu o Covid-19).
4. Na obranu celej víkendovej megaakcie minister uviedol, že vďaka nej sa identifikovali nakazení, ktorí by o 2-3 týždne zaplavili nemocnice. Aj toto vyjadrenie je povrchné a nepresneé pretože dnes sa už vie, že veľká časť Covid-19 pozitívnych je asymptomatická, časť z tých čo ochorejú sa vylieči doma a len pomerne mala časť z nakazených si vyžaduje nemocničné liečenie. Ohľadne smrtnosti spôsobenej Covid-19 sa vedú polemiky, najčastejšie sa však uvádzajú číselne údaje od 1% do 3,7%.
5.Poslanec položil ministrovi aj otázku, prečo vláda neurobila paralelne s antigénovým testovaním aj kontrolne odbery na PCR testy – napr. na vzorke 1000 testovaných, kde by porovnanie výsledkov oboch testov mohlo ukázať mieru presnosti antigénových testov. Ministrova sebavedomá odpoveď v tom zmysle, že jeden antigénový odber trvá 2 minúty a ak by sa paralelne vykonával aj odber na PCR testovanie, enormne by to predĺžilo dobu testovania – je zavadzajúca, hoci na prvý pohľad môže znieť logicky, pretože kontrolné odbery by sa nevykonávali na všetkých testovaných, ale iba na malej vzorke a v rámci celej krajiny.
6. Reakcia ministra na poznámku poslanca o tom, že vláda dostatočne nezabezpečila databázu s osobnými údajmi vyše 300 000 testovaných osôb, ktoré boli voľne dostupne na internete ešte v septembri, znela, že tú databázu vytvorili ešte za vlády Smeru…
Vzhľadom na to, že súčasná vláda je pri moci už viac ako 8 mesiacov, je tato odpoveď nemiestna a minister sa ňou zrejme snažil prekryť zlyhanie vlády aj v tejto oblasti.
7. Zlatým klincom, presne v intenciách úvodného vtipu bola ministrova reakcia na poslancovu poznámku o tom, že sankcionovanie neúčasti karanténou a de facto nútenie ľudí do testovania nie je demokratickým postupom – minister mu odvetil, že v Smere je polovica komunistov a tak nemá hovoriť o demokracii.
Celkovo, detinské výhovorky „prázdna špajza, Kičurove zlaté tehly, to nie my, to Smer“, zaznievali v diskusii z úst ministra pomerne často, úplne za čiarou však bola vyhrážka na adresu predchádzajúcej vlády, ktorá zaznela na zaver relácie. Už len preto, že stíhanie trestných činov v demokratickom štáte je v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní a nie ministra obrany.
https://www.consilium.europa.eu/en/media-galleries/european-council/meetings/2020-10-29-vc-euco/
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/STATEMENT_20_2015
Pokračovanie: 3/ K testom. Minister obrany ...
Ja by som pridal ešte niektoré podivné skutočnosti:... ...
Ten vtip je stále dobrý. ...
Ja som to videl tak ! Bohužiaľ ! ...
Ja som nevidel lekárske správy ani Fica a ani ...
Celá debata | RSS tejto debaty